OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE DEFA

Ogrzewanie postojowe DEFA, to system ogrzewający silnik oraz wnętrze pojazdu z gniazda zasilającego 230V. Silnik ogrzewany jest za pomocą grzałki silnika Defa, która montowana jest najczęściej w bloku silnika, natomiast wnętrze pojazdu ogrzewane jest za pomocą ogrzewacza o nazwach handlowych Termini lub Termina. DEFA WarmUp to kompletny układ ogrzewania pojazdu. DEFA WarmUp składa się z: grzałki silnika, ogrzewacza wnętrza, ładowarki akumulatora, sterownika czasowego oraz przewodów i przyłączy. DEFA WarmUp zapewnia ciepły i gotowy do rozruchu samochód oraz skuteczny i ekologiczny sposób podgrzania zarówno silnika jak i wnętrza pojazdu. Przyciskając klika guzików kierowca sprawia, że samochód łatwo się uruchamia, wnętrze ma odpowiednią temperaturę a akumulator jest w pełni naładowany przez całą zimę. Modułowa budowa układu umożliwia dostosowanie konfiguracji ogrzewania do danego modelu samochodu i potrzeb klienta.

                             
MODUŁOWY SYSTEM OGRZEWANIA DEFA
Wszystkie elementy systemu ogrzewania postojowego DEFA można swobodnie ze sobą konfigurować. Nic nie stoi na przeszkodzie by wyposażyć pojazd wyłącznie w grzałkę silnika, grzałkę silnika i ładowarkę akumulatora lub tylko grzałkę silnika i ogrzewacz wnętrza – wszystko zależnie od oczekiwań klienta. Należy pamiętać, że system można rozbudowywać o kolejne opcje w trakcie eksploatacji ogrzewania postojowego DEFA.

ELEMENTY OGRZEWANIA POSTOJOWEGO DEFA
Grzałka silnika DEFA - podgrzewacz silnika, który ma wytworzyć ciepło i przekazać je silnikowi. Może to być ciepło konwekcyjne z bezpośrednim podgrzaniem płynu chłodzącego lub oleju silnikowego lub pośrednie podgrzanie najpierw bloków cylindrów silnika lub miski olejowej i przekazaniu ciepła płynowi chłodzącemu lub olejowi silnikowemu. Po podłączeniu (zainstalowaniu) grzałki DEFA możliwy jest wzrost temperatury silnika do maksymalnie 500C powyżej temperatury zewnętrznej, zależnej od lokalizacji grzałki i typu ogrzewania (bezpośredniego lub pośredniego).  W ofercie występuje kilkanaście typów i rodzajów grzałek w zależności  od ich budowy i zastosowania. Moc grzałek DEFA wynosi od 175W do 2000W i występują do ok. 3000 typów silników.

Ogrzewacz wnętrza DEFA (Termini / Termina) - ogrzewacz, który montuje się we wnętrzu pojazdu za pomocą specjalnych uchwytów i który służy do podgrzania wnętrza do komfortowej temperatury. Ogrzewacz wnętrza DEFA pracuje z elementem grzewczym PTC (Positive Temperature Coefficient), który dopasowuje moc do temperatury zasysanego powietrza. Gdy we wnętrzu pojazdu nastąpi wzrost temperatury o 200C wówczas następuje spadek mocy urządzenia o 20%. Wraz ze wzrostem temperatury spada moc i tym samym pobór prądu. Ogrzewacz wnętrza DEFA wyposażony jest w automatyczne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Jeżeli zabezpieczenie zadziała, odblokowany jest bezpiecznik i ogrzewacz wnętrza pozostaje wyłączony aż do przestudzenia (ok. 30 min). Ogrzewacze wnętrza występują w następujących konfiguracjach: Termini 1350W i Termina 1400W – dla pojazdów mniejszych, klasy średniej oraz pojazdów typu kombi.; Termini 2100 i Termina 2000 – dla pojazdów o dużej kubaturze, pojazdów ciężarowych.


      
                     DEFA Termina                                                                              DEFA Termini


Ładowarka akumulatora DEFA - prostownik, który działa gdy system podłączony jest do źródła zasilania 230V. Elektroniczne sterowanie zapobiega przeładowaniu, które może uszkodzić akumulator. Kiedy akumulator jest w pełni naładowany, prostownik ustawia się w stan doładowania. Ładowarka ma właściwości wyrównujące temperaturę, dzięki czemu akumulator jest w pełni naładowany niezależnie od temperatury. Prostownik ma wbudowany przekaźnik , który steruje zasilaniem doprowadzanym do ogrzewania silnika i ogrzewania wewnętrznego. Jeżeli podczas ładowania akumulator jest nadmiernie obciążony, w wyniku czego napięcie spadnie poniżej 13V, ładowarka przełącza się automatycznie na tryb ładowania z pełną mocą (tryb szybkiego ładowania). Ładowarka posiada zabezpieczenie przeciw zwarciowe i chroniące przed nieprawidłowym połączeniem biegunów (w tym celu należy zamontować dołączony bezpiecznik). Dostępne są 3 wersie ładowarek akumulatora DEFA: 1203 (12V/3A); 1204 (12V/4A) oraz 1210 (12V/10A).

               

                                                        Ładowarka DEFA 1203                                         Ładowarka DEFA 1210


Sterownik DEFA - występuje w dwóch wersjach: zdalny (pilot) zwany SmartStart oraz stacjonarny montowany w kabinie pojazdu – Futura. Sterowniki czasowe SmartStart oraz Futura zapewniają nagrzanie pojazdu o określonej godzinie. Urządzenia oferują dwa niezależne czasy wyjazdu. Czas wyjazdu to godzina, o której pojazd ma być uruchomiony. Czasy wyjazdu powtarzają się codziennie i służą kierowcom, którzy korzystają z pojazdu codziennie o tej samej porze. Czas włączenia to okres pracy układu grzewczego aż do uruchomienia pojazdu. Czas ten można ustawić indywidualnie lub jest on sterowany automatycznie przez system za pomocą czujnika temperatury zewnętrznej. Sterownik Futura jest lekki i niewielkich rozmiarów co umożliwia przymocowanie go do każdego rodzaju tablicy rodzielczej pojazdu. Sterownik SmartStart (pilot) jest poręczny oraz niewielkich rozmiarów i ma zasięg do 1200 metrów w przestrzeni otwartej.

                       

       Sterownik DEFA Futura                           Sterownik DEFA SmartStar
 

Elementy montażowe DEFA - Gniazdo zasilające / Przewody przyłączeniowe / Przedłużacze. Gniazdo zasilające (Mini Plug DEFA) to pierwsze opatentowane gniazdo wtykowe zaprojektowane w sposób umożliwiający niezauważalne umocowanie go w nadwoziu lub w sporniku samochodowym. Gniazdo wtykowe Mini Plug jest mocowane od strony zewnętrznej, aby w ten sposób zapobiec zniszczeniu przewodów, które mogłyby nastąpić przy montowaniu przez blachę nadwozia. Kształt gniazda zapobiega nieprawidłowemu podłączeniu. Przewody przyłączeniowe / przedłużacze występują o różnej długości oraz przeznaczeniu. Umożliwiają bezpieczne i niezawodne łączenie komponentów. Występują pojedynczo lub w zestawach.

        

     Gniazdo Mini Plug DEFA                                              Przewody przyłączeniowe / Przedłużacze DEFA